Історія ліцею

У центрі села Буцнів поряд з греко-католицькою церквою Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії, монументом Христу Спасителю знаходиться Буцнівський ліцей. Його історія сягає середини дев’ятнадцятого  століття. Ліцензійний обсяг закладу – 200     учнів. Фактично у ліцеї навчається 119 учні в 11 класах.

За свідченням історичних першоджерел, школа у Буцневі заснована за часів Австро-Угорщини, у 1849 році. Вона була однокласною, згодом двокласною, з українською мовою викладання. Роль освіти в житті буцнів’ян важко переоцінити, адже з інформації за 1895 рік дізнаємося, що на той час у Буцневі вміли читати і писати 288 чоловіків та 165  жінок.  В цей період до школи ходили 107 хлопців та 94 дівчини.

Перед Першою світовою війною директором школи був Іван Любинець, який все своє життя присвятив навчанню і вихованню дітей.  Він домігся у влади того, що в селі побудовано відповідні приміщення для школи. Гордістю школи на той час було те,  що багато молодих буцнів’ян продовжували навчання у ,,середніх” та ,,високих школах” міста Тернополя.

У 1924 році школа переросла у чотирикласну. У школі навчалося 136 дітей.

З 1927 року впродовж двох літ в селі функціонувала п’ятикласна школа. Навчання проводилося польською мовою.

З 1930 року  і до початку Другої світової війни у селі знову чотирикласна школа ім.Сінкевича. Мова  викладання- польська. В школі навчалося від 80 до 90 дітей  і працювали чотири учителі. Зі споминів старожилів це були  Роман Цисляк, Ясінський, Глушко.

Тут принагідно згадати імена тих, хто стояв біля витоків учительської професії та пов’язав свою долю з учителюванням. Серед них  Михайло Грицин, який після здобуття початкової освіти у Буцневі, навчався на однорічному підготовчому курсі при Тернопольській учительській семінарії, де показав дуже високі результати,   вступив і закінчив вище поіменований заклад у 1899 році, отримавши відповідний диплом. Вчителював у школах Тернопільщини та Львівщини.

Долю свого батька повторила його дочка Ірина Ярослава Грицин, яка, після закінчення у 1926 році вчительської семінарії, працювала у школах Львівщини і займалася літературною діяльністю.

Вихованцем Буцнівської школи  був уродженець села Антон Гомулкевич. Навчався у Тернопільській учительській семінарії (1931-1936рр.). Вчителював. Воював під час Другої світової війни.

Слід згадати  знаного педагога Української гімназії м.Тернополя Василя Хирівського, який народився у Буцневі і  також навчався азів грамоти  у буцнівській школі.

У довоєнний період національно свідомі селяни докладали значних зусиль аби їх діти здобули належну освіту. У 1937 році, практично за рік,  було збудовано двоповерхове приміщення школи, яке функціонує дотепер.

Молодь Буцнева вступала до спортивно-виховних товариств, таких як ,,Луг”, ,,Пласт”. В селі діяли товариства ,,Рідна школа”, ,,Просвіта”.

Після Другої світової війни школа відігравала прогресивну роль у навчанні молоді та готувала юних буцнівчан до вступу у середні навчальні заклади. Першою повоєнною вчителькою, уродженкою Буцнева стала Марія Йосипівна Рожук-Пасіка.

У 1952 році Буцнівська школа стала семирічною. Надавала освітні послуги не лише жителям Буцнева, а й сусідніх Острова та Серединок. Школу відвідували близько 350 учнів. Директорував у школі Степан Йосипович Любченко- людина щира і добра, справжній господар. Його на посаді змінив

Василь Кондратюк-суворий і дуже вимогливий директор.

У 1960 році, навчальний заклад реорганізовано у восьмирічну школу. У 1968 році, з ініціативи тодішнього директора Михайла Сташка, школа стає середньою . Перший випуск середньої школи відбувся у 1969 році для 24 учнів, які продовжили навчання як у вищих навчальних закладах, так і в технікумах та професійно-технічних училищах.

В різні роки у школі середню освіту здобували 360-365 учнів.

Школа по праву може гордитися своїм безцінним скарбом – випускниками, багато з яких обрали професію учителя,  працювали і працюють в рідній школі. Це  Марія Радинська,  Віра Гаврилюк та Роман Колоденний, Надія Чорняк,  Роксоляна Назвальська та Марія Краковецька, Людмила Козар, Марія Єфремова, Зоряна Михайлюк та Марія Дмитришин, Роман Мачужак, Ірена Кріса та Ганна Забояк,  Оксана Дячук, Людмила Буяк, Людмила Голубовська та психолог Оксана Черепака.

Випускники школи працюють в різних галузях економіки, культури, медицини, інженерії, сільського господарства.

Гордістю школи є її директори: Михайло  Сташок, Павло Синєпольський, Зіновій Ковтун, Олена Ілющенко, Іван Запорожан, Богдан Калушка, Володимир Афанасьєв, Борис Волянюк, Зоряна Михайлюк. З 2021 року заклад освіти очолює Роман Коляса.  Кожен з керівників закладу освіти вписав свою сторінку в розвиток шкільництва в селі Буцнів.

Колектив ліцею складається з 25 педагогів, з яких 17 мають вищу категорію, 6 педагогів мають звання «старший учитель», 4 мають звання «учитель-методист».

У ліцеї функціонують кабінети української  мови, інформатики, хімії, біології, географії, зарубіжної літератури, англійської мови, фізики, краєзнавства. До послуг здобувачів освіти сучасне мультимедійне обладнання, облаштовано їдальню, сучасне укриття, спортивні та ігрові  майданчики,  майстерні.

Для забезпечення здорового мікроклімату в ліцеї працює соціально-психологічна служба, яка здійснює комплекс заходів, що спрямовані на соціальний захист неповнолітніх, запобігання розвитку негативних явищ серед вихованців.

Виховний процес в ліцеї спрямований на повагу до особистості кожної дитини, на те, щоб доставити їй радість спілкування з друзями, учителями, радість спільної праці, гри, відпочинку.

З метою забезпечення гармонійного розвитку дітей, задоволення їх інтересів та потреб в ліцеї працюють  гуртки, спортивні секції, активно працює орган учнівського самоврядування.

Подвір’я закладу освіти огороджене, вкрите бруківкою. Біля школи посаджено молодий фруктовий сад.